Polski
English

Wymogi ESG a konkurencyjność przedsiębiorstw – NOWY RAPORT fundacji RE-Source Poland Hub oraz Wise Europa

Powstał nowy raport dla polskich przedsiębiorców, który podpowiada, jak zyskać na przechodzeniu na zieloną energię. Źródła odnawialne stały się jednym z wyznaczników, który ustala konkurencyjność firmy na rynku. Publikacja jasno wskazuje wymogi ESG oraz regulacje, których znajomość jest niezbędna do prowadzenia działalności zgodnie z zieloną rewolucją energetyczną.

W dniu 18 lipca br. miała miejsce premiera raportu „Wymogi ESG a konkurencyjność przedsiębiorstw. Praktyczny przewodnik dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw”. Raport jest pierwszym z serii wspólnych publikacji fundacji RE-Source Poland Hub i think-tanku WiseEuropa, poświęconych budowaniu konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez przechodzenie na energię ze źródeł odnawialnych.

Celem autorów raportu jest przekazanie przedsiębiorcom praktycznej wiedzy o międzynarodowych trendach, zmieniających się uwarunkowaniach regulacyjnych oraz nowych możliwościach dotyczących finansowania inwestycji. Temat nabiera szczególnej wagi w obliczu rekordowych i wciąż rosnących cen energii.

Szymon Kowalski, wiceprezes fundacji RE-Source Poland Hub, współautor raportu podkreśla – Pokazujemy, dlaczego coraz więcej firm decyduje się przechodzić na energię z OZE, w jaki sposób to robią, jakie obszary ich działalności są kluczowe, jak na tym zyskują. Szczególną uwagę poświęcamy zielonej energii, którą przedsiębiorstwa mogą nabywać w modelu cPPA (Corporate Power Purchase Agreement) tj. korporacyjnych zakupów energii ze źródeł odnawialnych.

W następnych raportach opowiemy o kolejnych elementach zielonej transformacji dla biznesu i przemysłu. Skupimy się na konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, omówimy kształtujące się zmiany w polityce energetycznej, rozwój odnawialnych źródeł energii i ich konsekwencje dla rynków energii – mówi Krzysztof Kobyłka, starszy analityk WiseEuropa i współautor raportu. – Opiszemy również jak odpowiednie otoczenie regulacyjne i odpowiedzialna polityka w zakresie PPA może jednocześnie wspomóc polskie przedsiębiorstwa i krajowe zobowiązania w zakresie polityki klimatycznej – dodaje.

W pierwszym raporcie autorzy skupili się na rosnącej roli ESG (Environmental, Social responsibility and corporate Governance). Kryteria ESG pozwalają ocenić, czy firmy prowadzą działalność w sposób odpowiedzialny społecznie i zrównoważony środowiskowo. Raport pokazuje jak w praktyce spełnienie kryteriów środowiskowo-klimatycznych wpływa na możliwości rozwoju firm, dostęp do finansowania oraz poszerzania rynków zbytu. Z drugiej strony niespełnianie tych kryteriów powoduje wzrost ryzyka ograniczeń rynków zbytu i możliwości finansowania nie tylko inwestycji, ale także bieżącej działalności, a także z negatywną oceną ze strony swoich klientów. Jak wskazuje Paweł Wróbel, dyrektor fundacji RE-Source Poland Hub, współautor raportu: – Wpływ ESG nabiera znaczenia nie tylko dla dużych firm, ale także mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw, które są elementem łańcucha dostaw dla większych podmiotów, dostarczających swoje produkty i usługi na rynki europejskie. Oznacza to, że działania dużych firm w kierunku zazieleniania tych łańcuchów pośrednio wymuszą dekarbonizację w jego poszczególnych ogniwach.

W ślad za publikacją przeprowadzone zostaną warsztaty w kilku regionach Polski dla firm chcących przejść na zieloną energię. Pierwszy z warsztatów odbędzie się już 19 lipca w Katowicach.

Premierze raportu towarzyszyła debata ekspercka z cyklu „Zielona energia dla biznesu. Zrównoważony rozwój i biznes odpowiedzialny społecznie” prezentująca doświadczenia liderów zielonej transformacji. Uczestnicy odnieśli się do wyzwań przed którymi stoją przedsiębiorcy w Polsce – w tym rosnących kosztów energii, a także konieczności spełniania kryteriów zrównoważonego rozwoju.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) podkreśla, że zużycie energii elektrycznej stale rośnie – Rośnie także cena energii, a przedsiębiorcy szukają wszelkich sposobów, aby tę cenę obniżyć. Najczęściej słyszymy pytania właśnie o redukowanie kosztów, ale także o sposoby na efektywne przesyłanie energii oraz o jej magazynowanie – wskazuje Grzegorz Słomkowski, wiceprezes PAIH. Zauważalny jest także wzrost zainteresowania wśród firm umowami cPPA. – Zmienność cenowa na rynku energii motywuje przedsiębiorców do szukania rozwiązań i interesowania się umowami cPPA. Niezbędne jest jednak zrozumienie przez nich konstrukcji takiej umowy, co jest aktualnie dużym wyzwaniem dla MŚP. Sposób kontraktowania energii może dziś zadecydować o przewadze konkurencyjnej firm. Obserwujemy, że coraz więcej przedsiębiorców wybiera inwestycje w zieloną energię, choć źródła motywacji tych decyzji bywają różne – globalne strategie ESG, oczekiwania partnerów biznesowych i klientów, poszukiwanie oszczędności – mówi Dominika Taranko, Dyrektorka Forum Energii ZPP. Głos w debacie zabrał także przedstawiciel administracji rządowej: – Działania resortu klimatu wpisują się pośrednio w politykę i strategię ESG, szczególnie w zakresie ochrony środowiska – zaznaczył Łukasz Tomaszewski z Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

W debacie wzięli udział także Maciej Kowalski, prezes Enefit Polska, Jacek Hutyra, Orange Polska Climate Officer oraz Aleksandra Miłobędzka, ekspertka ds. Energii i Klimatu z WiseEuropa. Eksperci jednogłośnie podkreślali coraz większą rolę zielonej energii w kształtowaniu się pozycji firm na rynkach krajowych i międzynarodowych.

Flip books

Pliki do pobrania

Pobierz plikRE-SOURCE_online.pdf