Polski
English

Reforma New European Market Design

Reforma New European Market Design

Reforma EU Electricity Market Design (EMD) jest nową inicjatywą Unii Europejskiej, której celem jest modernizacja i polepszenie funkcjonowania rynku energii elektrycznej w Europie. Jej główne cele to:

Zgodnie z założeniami, rozwój umów cPPA będzie opierać się na kilku inicjatywach. Pierwszą z nich jest zwiększenie udziału bezpośrednich umów cPPA w strukturze rynku. Istotne jest także wsparcie w tworzeniu standardów prawnych takich umów.

Kolejnym ważnym aspektem jest rozwój dwustronnych umów CfD (Contracts for Difference). Celem reformy EMD jest wyjaśnienie, w jaki sposób państwa członkowskie mogą wspierać rozwój odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii poprzez zapewnienie przewidywalności przychodów z nowych inwestycji za pomocą dwustronnych kontraktów różnicowych (CfD) (zazwyczaj na okres dłuższy niż 10 lat). Ten rodzaj kontraktu zapewnia konsumentom większą stabilność cen, ponieważ opłaty pobierane przez państwa członkowskie, gdy ceny rynkowe są wyższe od ceny zakontraktowanej z wytwórcami, powracają w sytuacji wysokich cen do konsumentów i odwrotnie.

Nie można pominąć kwestii zwiększenia płynności i rozwoju rynku terminowego (od 3 lat naprzód) w celu zapewnienia konsumentom i dostawcom benchmarku cenowego niezbędnego do ustalenia „ceny fair”, a także umożliwiającego lepsze zabezpieczenie kontraktów. Szczególnie istotny będzie rozwój produktów terminowych opartych na profilu wiatru i PV.

Kolejna kwestia to umożliwienie konsumentom zawierania umów bezpośrednio z podmiotami wytwarzającymi zieloną energię poprzez współdzielenie energii. Koncept reformy to umożliwienie dzielenia się energią między aktywnymi klientami, tak aby dać szerszej grupie konsumentów szansę na zabezpieczenie się przed zmiennymi cenami na rynku hurtowym i kontrolowania rachunków za energię. W konsekwencji umowy cPPA będą coraz bardziej popularne wśród mniejszych klientów.

Reforma EMD dąży także do usunięcia barier administracyjnych i regulacyjnych na rynku energii elektrycznej. Przyniesie to wymierne korzyści dla przedsiębiorstw, które chcą zawrzeć umowy cPPA, wyeliminuje zbędne ograniczenia, ułatwi negocjacje i implementację tego typów umów. Proces zawierania umów cPPA stanie się prostszy i efektywniejszy. Obecnie brak ujednoliconych standardów rynkowych powoduje wydłużenie procesu negocjacyjnego. Dodatkowo w międzyczasie często następują istotne zmiany rynkowe, które powodują reorganizację pierwotnych oczekiwań stron. Kluczowe będzie również wprowadzenie definicji umów cPPA w krajowych aktach prawnych.

Reforma stawia także nacisk na wsparcie dla innowacji i rozwoju technologicznego, poprawę efektywności energetycznej oraz rozwój inteligentnych sieci energetycznych. To stwarza możliwości dla przedsiębiorstw do angażowania się w innowacyjne projekty energetyczne i wykorzystywania zaawansowanych technologii w ramach umów cPPA. Firmy mogą zyskać dostęp do nowoczesnych rozwiązań, które przyczynią się do zwiększenia efektywności energetycznej i redukcji emisji CO2.

Podsumowując, zgodnie z założeniami reformy EU Electricity Market Design, umowy cPPA będą miały coraz większe znaczenie w strukturze umów na rynku, a ich popularność w Europie będzie wzrastać. Kierunki planowanych zmian odpowiadają zgłaszanym potrzebom wytwórców, zabezpieczona zostanie także strona przychodowa oraz finansowanie projektów. Z kolei przedsiębiorstwa będą miały większe możliwości korzystania z energii odnawialnej i zapewnioną stabilność cen energii. Umowy cPPA staną się bardziej ustandaryzowane, a lepsze benchmarki cenowe ułatwią proces negocjacyjny w zakresie ceny fair dla obu stron kontraktów.
Tomasz Bodetko 
Head of Origination PST Trade