Inteligentne i skuteczne zakupy energii odnawialnej
Rosnące ambicje w ramach programów zrównoważonego rozwoju, jak i wymagania Unii Europejskiej co do taksonomii, stworzyły nowy horyzont dla zakupów zielonej energii. Przez ostatnie 2 lata, obserwujemy niebywały wzrost zainstalowanej energii odnawialnej pośród wielu nacji. Departament Bezpieczeństwa Energetycznego i strategii Net Zero w Wielkiej Brytanii zaraportował wzrost 7.6% energii odnawialnej – najwyższy przyrost od 2018.W Polsce energia odnawialna wzrosła o ponad 20% w pierwszym kwartale 2023, ze szczególnym uwzględnieniem instalacji fotowoltaicznych.[1] Wzrastająca ilość instalacji energii odnawialnej, pośród wielu krajów europejskich zostawia dwa fundamentalne pytania do odpowiedzi:
- Ile „zielonej energii” jest zawarte w typowych kontraktach na dostawy prądu?
- Jaka jest optymalna strategia zakupu energii przez przedsiębiorstwa, aby zapewnić najniższy ślad węglowy?
Aby odpowiedzieć na pierwsze pytanie, musimy zrozumieć jak działa typowy kontrakt na energie. Typowy kontrakt na energie odnawialną, dostarczany przez spółki obrotu, jest kontraktowany na zasadzie własnych źródeł energii lub zakontraktowanych producentów energii. W szczególności w krajach z dużym udziałem paliw kopalnych w miksie energetycznym, nie jest możliwością, aby zagwarantować dostarczenie energii, która będzie się składać tylko i wyłącznie z „zielonych elektronów”.
Spółka obrotu będzie się starać zakontraktować ilość energii odnawialnej odpowiadającej profilowi klienta. Natomiast, na dzień obecny, nie jest możliwe dopasowanie całkowite energii ze źródeł odnawialnych z profilem klienta w czasie rzeczywistym. Pozostaje fragmentaryczne ilości, które muszą być zakupione na rynku hurtowym aby uzupełnic profilu zużycia. Energia ta jest zakupiona na rynku bilansującym. Energia na rynku bilansującym pochodzi często z miksu energii odnawialnej i paliw kopalnych.
Często w kontrakcie dostarczanym przez spółkę obrotu, w okresach szczytowego zapotrzebowania „peakach”, braki produkcji są uzupełniane o energię zakupiona na rynku hurtowym – która jest miksem paliw kopalnych i odnawialnych źródeł w rzeczy samej. Aby zapewnić 100% zielonej energii, powinniśmy rozważyć pojęcie CFE PPA (Carbon Free Energy PPA). Czyli, innymi słowy, bezemisyjne kontrakty PPA. Ten rodzaj kontraktu jest również nazywany 24/7 PPA i oznacza nic innego jak dopasowanie profilu konsumpcji do produkcji przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu. 24/7 PPA kładzie nacisk na to, aby każda konsumowana kilowatogodzina pochodziła ze źródła odnawialnego dzień i noc.
Ten typ kontraktowania już funkcjonuje i jest obecnie osiągalny. Na przykład Google zaangażowało się posiadać kontrakty typu CFE PPA we wszystkich punktach odbioru do 2030.[2] Najprostszym sposobem na osiągnięcie takiego sposobu jest posiadanie instalacji energii odnawialnej w tej samej sieci przemysłowej co punkt odbioru.
Rozwiązaniem, które gwarantuje skuteczność, jest na pewno linia bezpośrednią. Aczkolwiek rozbudowa linii bezpośredniej wiąże się z zasadniczymi kosztami i dostępnością przyłączeń. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie magazynu energii w połączeniu z lokalną produkcją. Magazyny energii w postaci baterii są dobrym sposobem na posiadanie 100% energii odnawialnej. Dodatkowo takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko zmienności cen, jak i pozytywnie wpływać na obniżenie kosztów balansowania.
Wraz ze wzrostem, ilości energii odnawialnej w systemie, wzrasta również ryzyko kanibalizacji. Im więcej energii w sieci pochodzi z wiatru i słońca, tym bardziej ceny rynkowe prawdopodobnie spadną. Jest to wynikiem zasady „merit order”, czyli pierwszeństwo przesyłu w zależności od kosztów produkcji, która potęguje efekt kanibalizacji.
Korporacje mogą odnieść korzyści z efektu kanibalizacji, posiadając magazyny energii, które są „ładowane” w okresie niskich cen. Podczas gdy kontrakt PPA dostarcza stabilności dostaw energii, stabilność cen i ochronę przez zmiennymi cenami rynkowymi, w długim terminie realizacji, baterie, mogą być fundamentalnym elementem w skutecznej strategii zakupu energii i wykorzystać sytuację, kiedy ceny energii hurtowej zasadniczo zniżkują. Baterie w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi, mogą być wspaniałym dodatkiem w strategii zakupu energii. Powyższe technologie tworzą pozytywny efekt, obniżając całościowy koszt zakupu energii poprzez zakup i magazynowanie części energii.
Znalezienie właściwego rozwiązania i opracowanie szczegółów zakupów energii tak, aby osiągnąć 100% zielonej energii, jest zadaniem kompleksowym. Ważne, aby przeprowadzić dogłębne badania i nawiązać kontakt z wieloma dostawcami bezpośrednio, przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Dobrze zaprojektowana strategia zakupu energii, pomoże wesprzeć ambicje Net Zero, jak i również wygenerować oszczędności. Jakkolwiek, wprowadzenie takiej strategi w połączeniu z fotowoltaiką w pobliżu punktu odbioru i magazynu energii nie jest bez wyzwań.
Każda instalacja fotowoltaiczna I magazyn energii różni się marginalnie. Poza kosztami instalacji należy również uwzględnić czynniki takie jak przestrzeń na dachu lub w pobliżu punktu odbioru konstrukcję i nachylenie, profil konsumpcji i potencjalne zanieczyszczenia, które mogą tworzyć warstwę pyłu na płycie fotowoltaicznej. Również ważną role odgrywają zmiany legislacyjne, jak i również profil produkcji, mechanizm wyceny, zmienność cen i zdolność kredytowa.
Eksperci z DNV są po to, aby pomoc w projektowaniu strategii zakupu tak, aby wykorzystać żywotność i potencjał instalacji i osiągnąć najlepsza wartość kontraktu. Strategia zakupu zielonej energii może obniżyć ślad węglowy, jak i mieć dobrą stopę zwrotu z inwestycji.
Jakub Pilc M.Sc
DNV Services UK Limited
[1] Najwyższy w historii udział energii z OZE i niepokojące zjawiska na rynku energii. Energetyka w marcu 2023 – analiza na podstawie danych ENTSO-E – OPINIE (cire.pl)
[2] https://cloud.google.com/blog/topics/sustainability/a-new-clean-energy-purchasing-model-to-drive-decarbonization |