Polski
English

Praktyczna strona przechodzenia firm na zieloną energię – warsztat Fundacji RE-Source Poland Hub we Wrocławiu

W obliczu gwałtownych wzrostów cen energii elektrycznej i dynamicznych zmian na rynku, przedsiębiorcy stają przed nowymi wyzwaniami. Pozyskiwanie zielonej energii i zapewnienie stabilnych cen prądu stało się jednym z priorytetów polityki firm, które dążą do zrównoważonego rozwoju. Warsztaty wskazują kierunek i możliwości rynku do zakupu czystej energii, a eksperci tłumaczą dlaczego to coraz bardziej się opłaca.

Dynamiczne zmiany na rynku energetycznym w Polsce i Europie, które wynikają głównie z konsekwencji pandemii oraz działań wojennych w Ukrainie powodują, że w ostatnich miesiącach mamy do czynienia z olbrzymimi wzrostami kosztów zakupu mediów energetycznych. Ta sytuacja zmusza przedsiębiorstwa do poszukiwania rozwiązań, które choć w części złagodzą skutki drastycznych wzrostów kosztów zakupu energii elektrycznej i gazu.

Bezpłatne warsztaty, które odbyły się dzięki współpracy Fundacji RE-Source Poland Hub z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną INVEST PARK tłumaczyły zainteresowanym przedsiębiorcom, dlaczego temat pozyskiwania zielnej energii jest istotny i jak wpływa na konkrecyjność polskiego przemysłu. Dzięki eksperckiej wiedzy i długoletniemu doświadczeniu w branży, prelegenci z m.in. RE-Source Poland Hub oraz think tanku Wise Europa wskazywali kierunki zmian na rynku energii i sugerowali optymalne rozwiązania dla biznesu.

– Przechodzenie firm na zieloną energię to obecnie jeden z głównych trendów biznesowych. Podyktowany jest chęcią redukcji kosztów zużywanej energii, a także rosnącymi oczekiwaniami ze strony klientów oraz partnerów biznesowych, którzy preferują produkty i usługi z minimalnym śladem węglowym. Przekłada się to na zwiększanie konkurencyjności gospodarki oraz atrakcyjności inwestycyjnej – wskazywał Szymon Kowalski, wiceprezes Fundacji RE-Source Poland Hub.

Coraz więcej małych i średnich firm oraz korporacji podejmuje nowe zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju, gdyż wymagają tego zasady rynku. Koszty energii pozyskanej ze źródeł odnawialnych zarówno w Polsce jak i Europie gwałtownie spadają w porównaniu do energii z surowców kopalnych, a organy regulacyjne na całym świecie powoli przekonują się, że czysta energia jest niezbędna w procesie dekarbonizacji sektora prywatnego.

– W Europie wśród głównych nabywców energii są przedsiębiorstwa energochłonne, a także sektor teleinformatyczny oraz transport. Dzięki takim kontraktom jak cPPA odbiorca może wykazać, że korzysta z energii z OZE  i co ważne – ma zapewnioną dostawę przez okres trwania umowy. Nie tylko zwiększa to stabilność finansową przedsiębiorstwa, ale istotnie wpływa na jego konkurencyjność na arenie krajowej i międzynarodowej, gdzie aspekt ograniczania produkcji CO2 jest silnym czynnikiem wpływającym na sprzedaż – tłumaczy Paweł Wróbel, dyrektor Fundacji RE-Source Poland Hub.

Przechodzenie firm na zieloną energię to często jedno z głównych działań strategicznych, które firmy komunikują swoim akcjonariuszom, partnerom biznesowym i klientom. W Polsce już od kilku lat, w ślad za innymi krajami Europy, rozpoczął się boom na zmianę w kierunku zeroemisycjności i polityki przyjaznej środowisku.