Polski
English

Innowacyjne rozwiązania finansowe w umowach PPA dla wielkoskalowych projektów PV

Innowacyjne rozwiązania finansowe w umowach PPA dla wielkoskalowych projektów PV

Trwające od ponad roku zawirowania na rynkach energii elektrycznej oraz nowe unijne wymogi w zakresie redukcji śladu węglowego i emisji gazów cieplarnianych przyczyniły się do poszukiwania przez przedsiębiorców rozwiązań zapewniających stabilną cenę energii oraz ograniczenie emisji. Instrumentem umożliwiającym spełnienie obu tych celi są umowy PPA.

Polski rynek PPA jest jeszcze na początku swojej drogi rozwoju, stąd najpopularniejsze są u nas proste struktury umów PPA zawierane na dłuższe terminy oparte na sprzedaży energii po stałej cenie lub indeksowane o wskaźnik inflacji, często wg modelu tzw. Pay-as-produced. Bardziej rozwinięte rynki, gdzie umowy PPA nie są już niczym nowym, szukają bardziej wysublimowanych rozwiązań, zarówno w zakresie struktur umowy, struktur cenowych, jak i zastosowania technologii magazynowych. Poniżej wskazujemy kilka wiodących trendów pojawiających się na rozwiniętych rynkach PPA, które, zdaniem ekspertów A-RES, wkrótce mogą zagościć również u nas.

Tworzenie grup zakupowych w celu nabycia energii elektrycznej

Rosnące zainteresowanie zieloną energią mniejszych odbiorców umożliwiło tworzenie się na rynku grup zakupowych. Podmioty zrzeszone w formie grupy zakupowej posiadają większą siłę negocjacyjną oraz współdzielą ryzyko i zyski związane z podpisaniem umowy PPA. Łączenie nabywców zmniejsza również koszty wynikające z przygotowania umów PPA oraz dywersyfikuje ryzyko kredytowe dla wytwórcy.

Współdzielenie ryzyka zmienności cen

Struktura umowy PPA oparta na współdzieleniu ryzyka zmienności cen polega na uzgodnieniu niższej, stałej stawki za energię elektryczną oraz współmiernym podziale zysków w przypadku wystąpienia wyższych cen hurtowych lub strat przy niższym poziomie cen (tzw. mechanizm „profit/loss sharing”). Współmierny podział zysków i strat umożliwia częściowe zabezpieczenie zarówno w przypadku wyższych, jak i niższych cen hurtowych. Taki mechanizm umożliwia dynamiczną dystrybucję ryzyk w trakcie trwania umowy, co może być korzystne dla przetrwania umowy, zwłaszcza w momencie istotnych zmian warunków rynkowych.

Krótszy okres obowiązywania umowy PPA

Obecnie ze względu na brak standaryzacji oraz wysokie koszty umowy PPA najczęściej zawierane są na okres 10 – 15 lat. Z perspektywy wytwórców energii krótkie umowy PPA wiązały się z wyższym ryzykiem handlowym, co prowadziło do wzrostu kosztu pozyskania długu lub skrócenia okresu kredytowania. Występująca w ostatnim czasie niepewność co do długoterminowych warunków rynkowych doprowadziła na rozwiniętych rynkach do większej akceptowalności krótszych tenorów umów PPA o długości 3-7 lat.  Sektor bankowy na tych rynkach przyjmuje bowiem coraz bardziej długoterminowe podejście do ryzyka handlowego związanego z odnawialnymi źródłami energii, akceptując m.in. założenie „rolowania” umów PPA.

Magazyny energii jako sposób na elastyczną sprzedaż energii

Hybrydowe umowy PPA na dostawę energii z profilem zmodyfikowanym dzięki zastosowaniu magazynów energii wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród zarówno odbiorców, jak i wytwórców energii Zastosowanie magazynów umożliwia zmagazynowanie nadwyżek energii oraz tzw. „profile shifting”, czyli jej eksportowanie do sieci w bardziej „wypłaszczonym” profilu godzinowym. Takie umowy zapewniają wytwórcy większą elastyczność dostarczanej mocy, co pozwala na redukcję ryzyk po obu stronach transakcji. PPA hybrydowe pozwalają zwiększyć zakontraktowaną wartość przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej i zmniejszyć stopień oddziaływania zmienności cen na rynku na projekt, co z punktu widzenia banków zmniejsza jego ryzyko i jednocześnie powoduje wzrost bankowalności.

Przedstawione nowe struktury obrazują dynamiczny rozwój umów PPA odpowiadający ciągłym poszukiwaniom przez rynek nowych możliwości, które spełniają oczekiwania zarówno odbiorców oraz nabywców energii. W niedługim czasie podobne rozwiązania mogą znaleźć zastosowanie również na rynku Polskim, więc warto śledzić tego typu trendy.

Zespół A-RES