Polski
English

Dlaczego DSR jest – poza cPPA – kolejnym skrótem wartym zapamiętania

Dlaczego DSR jest – poza cPPA – kolejnym skrótem wartym zapamiętania

Zacznijmy od nakreślenia ogólnej sytuacji na rynku energetycznym. Wzrost wolumenu energii wytwarzanej w OZE jest faktem. Konsekwencją wprowadzenia do systemu elektroenergetycznego zależnych pogodowo źródeł energii, spowodowało, że w jednych momentach energia jest łatwo dostępna, czasem jest jej wręcz za dużo, a w innych momentach jej brakuje. Mechanizmy dostosowania popytu i podaży mogą być w tej sytuacji dwojakie: rynkowe, w których informację o dostępności energii widzimy poprzez cenę zależną od popytu i podaży, skutkujące dużymi wahaniami cen energii; administracyjne, kiedy mamy sytuację wymuszonych wyłączeń niektórych źródeł, gdy jest dużo energii i może być bardzo tania oraz sytuację wyłączeń odbiorców w sytuacji, gdy energii jest mało i może być bardzo droga.

Dla odbiorcy końcowego, niezależnie od mechanizmów regulacyjnych, sytuacja gdy jego procesy produkcyjne nie były zależne od dostępności energii, bo ta po prostu była i to często w stałej cenie… dobiegły końca. I tu pojawia się właśnie skrót warty zapamiętania – DSR, czyli Demand Side Response.

Czym jest DSR?

DSR jest definiowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) jako usługa systemowa stabilizująca działanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w sytuacji, gdy występują niedobory mocy wytwórczych. Polega on na dobrowolnym i krótkotrwałym ograniczeniu zużycia energii lub jego przesunięciu w czasie na wezwanie PSE w zamian za wynagrodzenie.

W szerszym rozumieniu, DSR jest dostosowaniem zapotrzebowania na energię odbiorców do sytuacji w systemie energetycznym bądź na rynku energii. DSR pozwala zareagować niezależnie od tego, czy mamy sytuację nierynkową wyłączeń, czy też sytuację rynkową, w której występują duże różnice cen energii. W przypadku pierwszym trzeba się ograniczyć, w drugim czasem warto to zrobić.

Kto może skorzystać z programu DSR?

Dzięki temu, że na Rynku Mocy funkcjonują certyfikowani agregatorzy (Lerta, która niedawno dołączyła do Photon Energy Group jest jednym z nich) można śmiało powiedzieć, że każde przedsiębiorstwo lub instytucja, która ma potencjał do redukcji mocy (w tym źródła wytwórcze). Agregatorzy oferując usługę DSR, umożliwiają bowiem czerpanie korzyści z programu także tym podmiotom, które samodzielnie nie sprostałyby wymogom PSE, co więcej często nie tylko biorą na siebie ryzyko zwiazane z nieudaną redukcją, ale oferują pakiet dodatkowych usług np. związanych z efektywnością energetyczną, jak Lerta Energy Management System.

Jak się okazuje, wiele przedsiębiorstw nie ma świadomości posiadania potencjału redukcyjnego. Agregator może zatem wspierać swoich klientów dwojako: gwarantowaną gratyfikacją finansową za ich elastyczność energetyczną, oraz dostarczając im wiedzę o ich potencjale. Można bowiem powiedzieć, że drugą definicją DSR jest zestaw czynności technicznych i organizacyjnych, dających taki sam efekt jak magazyn energii elektrycznej. Agregator w tym wypadku wskazuje jak osiągnąć ten efekt taniej.

Oczywiście nie wszystko uda się rozwiązać korzystając z DSR. Warto rozważyć udział w DSR w połączeniu z własnym źródłem wytwórczym i magazynem energii.

Jak dołączyć do DSR i na czym polega uczestnictwo?

Zdobycie akcesu jest stosunkowo proste. Wystarczy zgłosić się do agregatora, podpisać z nim umowę i postępować zgodnie z jego wskazaniami. Agregatorzy często dbają o to, żeby uczestniczące w nim podmioty otrzymały odpowiednio wcześniej informację o planowanym wezwaniu do redukcji i mogły dostosować procesy produkcyjne, wspomagają też przeprowadzenie samej redukcji.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt korzystania z programu DSR. Obecnie optymalizacja zużycia energii nie zawsze jest jej zmniejszeniem, ale dopasowaniem tego zużycia do poziomu cen na rynku. Można zatem w skali roku zużyć energii nawet nieco więcej, ale zdecydowanie taniej i ze świadomością korzystania z odnawialnych źródeł energii, a za swoją elastyczność uzyskać dodatkowy dochód.

Zielona transformacja, czyli 100% OZE

Zmieniający się krajobraz energetyczny określany mianem zielonej transformacji, to w gruncie rzeczy dywersyfikacja źródeł wytwórczych zmierzająca do osiągnięcia 100% OZE. Funkcjonowanie w takim systemie jest wyzwaniem, któremu mogą sprostać wirtualne elektrownie, m.in. Wirtualna Elektrownia Lerta znajdująca się obecnie w zasobach Photon Energy. Mechanizm DSR jest jednym z rozwiązań dostępnych dla odbiorców energii w ramach Wirtualnej Elektrowni. Będąc agregatorem łączymy różne podmioty. Najmniejszy zagregowany przez nas zakład zadeklarował redukcję na poziomie 30 kW, a największy 45 MW (45 000 kW).

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące DSR lub naszych innych rozwiązań z zakresu czystej energii, zapraszam do kontaktu z naszą firmą.

Krzysztof Müller
dyrektor generalny
Origination & Trading
Photon Energy Group